KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 14314496
*
nr 1431 4496
Rolf Svedberg
(f. 1927), Sverige
Gouache, Motiv från varvet, Nexö, Bornholm, 37x45, yttermått inklusive ram: 57x66 cm
Rolf Svedberg, född 1927 i Luleå, svensk målare, tecknare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 november 2021
kl 20:47:29
- Konstnär/Designer
Rolf Svedberg
Rolf Svedberg, född 1927 i Luleå, svensk målare, tecknare och grafiker.
Läs mer om Rolf Svedberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bornholm gouache nexö rolf svedberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg varvet vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:14
*
Rolf Svedberg
Rolf Svedberg, född 1927 i Luleå, svensk målare, tecknare och grafiker.
Läs mer om Rolf Svedberg
nr 1431 4496
Rolf Svedberg
(f. 1927), Sverige
Gouache, Motiv från varvet, Nexö, Bornholm, 37x45, yttermått inklusive ram: 57x66 cm
Rolf Svedberg, född 1927 i Luleå, svensk målare, tecknare och grafiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 november 2021 |
- Konstnär/Designer
Rolf Svedberg
Rolf Svedberg, född 1927 i LuleÃ¥, svensk mÃ¥lare, tecknare och grafiker.Läs mer om Rolf Svedberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bornholm gouache nexö rolf svedberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg varvet vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:14